menu
http://www.prodobroty.cz/wp-content/uploads/2016/09/DSC_7366-960x637_c.jpg

Dýňové kari


RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI

PDF | VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocket


Končí léto a všude se objevují dýně Hokaido, bohužel ne na naší zahradě, kde nám je ještě v květu sežrali slimáci. Já mám Hokaido nejradši ze všech dýni, pro její výraznější chuť a také proto, že jsem tvor od přírody líný. No, a Hokaido se nemusí loupat, šlupka varem nebo pečením změkne…
Další velkou výhodou dýní je, že vydrží při dobrém skladování ve sklepě nebo chladné komoře celou zimu, proto začínám nakupovat zásoby! A ještě poznámka, že nejen dobře chutná, ale je i bohatá na vitamíny a minerální látky, jako je vápník, hořčík, fosfor, draslík, vápník, betakaroten a vitamíny A, B, C.

DSC_7583
Kari je známé jako pasta, sypká kořenící směs, nebo jídlo. Označení pro koření dostala směs vlastně omylem, protože v Indii i celé jihovýchodní Asii se takto říká jídlu, kam patří směs koření masala, nejčastěji složené z kurkumy, chilli, kardamomu, koriandru, zázvoru, římského kmínu, muškátu a skořice. Poměr, ale i složení této směsi se může velmi lišit.
Během koloniální nadvlády začali Britové tento název používat pro koření, které se používalo pro přípravu těchto typických jídel. Když se poté koření dostalo do Evropy, kari mu už zůstalo. Pokrm kari je vlastně ragú, tedy různé kousky masa, ryby nebo zeleniny v omáčce, podávané s rýží nebo chlebovými plackami.

Přesto, že do mého dýňového „kari“ přidávám ještě černou čočku belugu a tolik koření neobsahuje, i tak mu jinak doma neřekneme.  Myslím, že kari tím určitě neurážíme, protože i s tím málem koření voní dalekou Asií.
Navíc přidáním čočky se stává výživnější. Čočka beluga se nerozváří, má příjemnou oříškovou chuť a v jídle vytváří pěkný barevný kontrast. Obsahuje spoustu bílkovin a další výhodou je, že se nemusí namáčet. Pokud ji zrovna nemáte po ruce, můžete použít cizrnu i z konzervy, tím si přípravu ještě zjednodušíte.

4 – 6 porcí
DSC_7354
Ingredience:
 • 1 malá dýně Hokaido, nebo ½ velké, cca 1 kg
 • 2 cibule
 • 3 stroužky česneku
 • 2 cm zázvoru
 • 1 chilli paprička
 • 1 lžička mletého koriandru
 • 3 lžíce oleje
 • 1 plechovka krájených rajčat
 • 250 ml kokosové mléko
 • 150 g černá čočka Beluga

DSC_7360

Postup:
 1. Nejprve dáme vařit čočku podle návodu.
 2. Cibuli nakrájíme na drobno a dýni na kostky
 3. Česnek, zázvor a chilli nasekáme na jemno, pokud chcete méně pálivé, odstraňte z chilli zrníčka
 4. Na rozpáleném  oleji osmažíme cibuli, přidáme česnek, zázvor, chilli a koriandr a chvíli restujeme, musíme dát pozor, aby se česnek nepřipálil.
 5. Přidáme dýni a ještě chvíli společně restujeme.
 6. Zalijeme konzervou rajčat, promícháme a necháme dusit na mírném plameni cca 20 minut. Na začátku můžeme podlít troškou vody. Občas směs promícháme, pokud by se připalovala, můžeme ještě podlít. Pokud se ale vaří pozvolna, nemělo by to být potřeba. Po 20 minutách by měla být voda odpařená a měla by zůstat hustá šťáva.
 7. Přidáme uvařenou čočku, zalijeme kokosovým mlékem a promícháme.
 8. Necháme ještě chvíli povařit, aby se chutě krásně propojily.
 9. Posypeme zeleným koriandrem.
 10. Podáváme s rýží, ale můžeme i s pohankou, bulgurem nebo chlebem.

DSC_7386DSC_7399DSC_7393DSC_7379

 

Print Friendly, PDF & Email
PDF / VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocketlucka

Pro Dobroty – Všechny důležité okamžiky, oslavy, setkávání s kamarády i všednodennosti se většinou odehrávají okolo stolu. Vše kolem jídla mě zajímá a baví, archiv a zároveň kuchařka pro mě, moje děti a pár přátel.

FACEBOOK LUCKA FACEBOOK PRO DOBROTY INSTAGRAM

Menu

Print Friendly, PDF & Email
">