Ikra
RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI
celerová nať • hladkolistá petržel • lilek • rajčataPDF | VYTISKNOUT RECEPT
Uložit recept na později v Pocket
Babička tomu říkala Ikra a máma to doma alespoň jednou ročně uvařila, teda spíše hodiny dusila. Píši o skvělé pomazánce z lilku. V dobách mého dětství byl lilek v Čechách celkem neznámou surovinou. Občas se někde objevil, nebo ho nějaký zdatný zahrádkář vypěstoval, ale byl opravdu vzácností. Jakmile se objevil, nebo když jsme ho přivezli z dovolené v Jugoslávii, dusila se doma pomazánka.
Recept na Ikru pochází od prababičky, jejíž předci přesídlili z Čech na Volyň. V době, kdy se měla narodit moje babička, odešla prababička na jih Ukrajiny, do Besarábie (dnešní území Moldávie a Ukrajiny). Rodina ji tak chtěla uchránit od bojů 1. světové války, v době, kdy se na Volyň přesunula fronta. A odtud si přivezla dceru a taky recept na Ikru.
Když tuhle pomazánku máma udělá, vždycky jí je málo. Protože se o ni doma pereme, musela jsem přistoupit na to, že jsem se ji naučila. A teď ji vařím, když si zbytek rodiny poručí. Naštěstí lilek i ostatní suroviny jsou k mání celý rok, takže to není taková vzácnost. Ale zrovna teď začíná sezona rajčat, mladého celeru i petržele s natí a také různých večerních posezení s kamarády, tak je recept nejaktuálnější.Pomazánka patří do kategorie receptů, které nejsou nijak složité, ale jsou náročné na čas. I když ten čas, po který se musí zelenina dusit, za vás pracuje sporák a vy můžete dělat tisíc jiných činností. Pak už stačí jen dobrý chleba, nebo bagetka, sklenka něčeho dobrého a hody můžou začít. Ještě prozradím jeden náš úlet….my si občas ke snídani namažeme bílý rohlík máslem a Ikrou. A to je teprve slast!
Ingredience:
- 2 větší lilky
- 2 cibule
- cca 700 g rajčat (rajčat by mělo být o něco méně, než váží lilky), v zimě používám loupaná rajčata v plechovce, mají lepší chuť, než ta skleníková nedozrálá
- svazek hladkolisté petržele – pouze listy bez stonků
- svazek celerové natě – pouze listy bez stonků, pokud je nať od velkého celeru, použít jen část. V zimě lze místo natě použít řapíkatý celer (přiměřené množství, ne celý svazek), ale chuť je trochu jiná
- sůl, pepř
- extra panenský olivový olej
Postup:
- Lilky necháme nejdříve vypotit – nakrájíme na plátky, posolíme, necháme stát asi 20 min., potom opláchneme a osušíme. V původní verzi se lilky loupaly – pokud chcete dosáhnout jemnější chuti, oloupejte je, ale není to nutné. (Pozn. mojí mámy – nutné to prý je:-)…)
- Cibuli a vypocený lilek nakrájíme na kostičky a osmažíme na dostatečném množství olivového oleje. Podle původního receptu, se plátky lilku smaží postupně, čímž do sebe vpijí hodně oleje. Já ho smažím najednou, spotřebuji daleko méně oleje, některé kousky se opečou skoro nasucho. Trochu oleje přidávám až nakonec do hotové pomazánky, aby tzv.„mlaskala“. Dříve bylo větší množství oleje důležité, protože pomazánku zároveň konzervoval.
- Osmahnutý lilek, cibuli, rajčata nakrájená na čtvrtky a z natě pouze lístky pomeleme na masovém mlýnku, nebo v nožovém robotu (klasický mlýnek je lepší, namele vše na stejné kousky).
- Směs nalijeme do hrnce, nejlépe litinového nebo hluboké pánvičky, opatrně osolíme (radši méně, dosolíme až na konci, zelenina mění chuť a soli není moc potřeba) a necháme pomalu bez pokličky dusit. Trvá to zhruba 3 hodiny, podle množství, šťavnatosti rajčat a velikosti nádoby. Občas směsí zamícháme, hlavně ke konci, aby se zelenina nepřipálila.
- Pomazánka je hotová v momentě, kdy se vydusí všechna tekutina. Pokud je potřeba, dochutíme solí a pepřem. Po zchladnutí ji přendáme do mísy, nalijeme přiměřeně olivového oleje a promícháme.
- Podáváme vychlazené s pečivem, výborná je na opečeném chlebu.