Salát Gado gado
RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI
arašídy • bílé zelí • brambory • fazolové lusky • mungo klíčky • vejcePDF | VYTISKNOUT RECEPT
Uložit recept na později v Pocket
Když jsme před lety cestovali po Indonésii, otevřeli se nám obzory nejen zeměpisné, ale i kulinářské. Já se do kuchyně indonéské, potom i vietnamské a vlastně do všech asijských zamilovala. Doma často vařím jídla, která jsou pokud možno autentická (když seženu všechny potřebné ingredience), nebo aspoň jejich počeštěnou fúzi. U indonéského salátu Gado gado je těžké vystopovat, která verze je ta nejlepší a nejvíc autentická, asi jako kdybyste chtěli najít v Čechách pravý bramborový salát.
Základem je totiž blanšírovaná zelenina, politá arašídovou omáčkou. Úplně nejzákladnější verzi jsem našla ve videu z Lomboku, kde místní kuchařka spařila pytel mungo klíčků a vodní špenát, na talíř naservírovala kusy rýžového knedlíku (rýže, speciálně vařená v banánovém listu), zasypala klíčky a špenátem, navrch nalila burákovou omáčku. Další recepty uvádějí více druhů zeleniny, přidávají vejce, vařené brambory, smažené tofu nebo tempeh a krevetové chipsy. Rozdíly jsou i v burákové omáčce. Některá se vaří jen ve vodě, jiná v kokosovém mléce a použité koření se také různí.Recept je tedy vlastně orientační, zeleninu můžete použít jakoukoliv a podle sezóny – pak choi, pekingské zelí, cuketu, kapustu, fenykl, okurku…Skvělé je, že si ji můžete nakrájet a připravit i předem, dát do jednotlivých misek a spařit až těsně před podáváním. Jednotlivé druhy spařené zeleniny servírujete na talíře, nahoru přidáte vařené brambory, vejce, tofu a polijete omáčkou. Nebo můžete dát ingredience zvlášť do misek a každý strávník si naloží podle chuti svůj talíř. Podávat můžete teplé i studené.
5 – 6 porcí
Ingredience:
- 1 malá hlávka bílého zelí, nebo ½ větší hlávky
- 200 – 300 g baby špenátu
- 200 g mungo klíčků
- 500 g zelených fazolek (lze použít i mražené)
- 1 kg vařených brambor
- 5 – 6 vajec vařených natvrdo, pro vegan verzi osmažené tofu
Omáčka:
- 200 g pražených solených arašídů
- 400 ml vody + podle potřeby na podlití a naředění
- 1 lžíce cukru
- chilli paprička podle chuti nebo 1 lžíce červené kari pasty
- 1 lžíce rybí omáčky – vegan verze sojové omáčky
- limetová šťáva podle chuti
- 2 limetové listy (nemusí být)
nebo můžete použít tuto burákovku, kterou nemusíte vařit
Postup:
- Nejdříve uvaříme brambory ve šlupce a vajíčka natvrdo. Pro veganskou verzi nakrájíme tofu na kostky a osmažíme je.
- Připravíme si omáčku. Všechny ingredience, kromě limetového listu, dáme do mixéru a promixujeme, nemusíme úplně dohladka. Přelijeme do hluboké pánvičky, přidáme limetové listy a vaříme cca 20 minut. Omáčku musíme vařit na mírném stupni, aby se nepřipálila, občas ji promíchat a podle potřeby naředit vodou. Varem zhoustne.
- Zelí nakrájíme na tenké nudličky, fazolky překrájíme (pokud nepoužijeme mražené), špenát a klíčky propláchneme.
- Uvařené brambory nakrájíme na dílky, vejce na čtvrtky.
- Ve větším hrnci přivedeme vodu k varu a osolíme ji. Pokud máte hrnec na těstoviny s vnitřním cedníkem – je ideální, abychom mohli jednotlivou zeleninu vařit v jedné vodě a cedníkem jen vyndat. Nejprve necháme cca 2 min. povařit zelí. Cedníkem ho vyndáme a přendáme do mísy. Do stejné vody dáme povařit fazolky, když jsou na zkus, cedníkem je přemístíme do mísy se studenou vodou a zchladíme je, aby zůstaly zelené a nezměnily barvu. Přecedíme a dáme do mísy. Poté necháme přejít varem klíčky a nakonec špenát, jen ho do vody ponoříme a vytáhneme.
- Na jednotlivé talíře nandáme zelí, na něj fazolky, klíčky a špenát. Nahoru nazdobíme kousky brambor a vajec a přelijeme omáčkou. Zbylou omáčku (můžeme i zeleninu) servírujeme v misce pro přidání.
- Servírovat také můžeme jednotlivé ingredience v miskách a každý si nandá sám na talíř podle chuti.