menu
http://www.prodobroty.cz/wp-content/uploads/2019/08/DSC_8482a-960x637_c.jpg

Sýrový chleba


RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI

PDF | VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocket


Většina našich návštěv v pekařství u Paula končila nákupem sýrového chleba, který jsme si odváželi domů. Tak jsem si jednou řekla, že ho musím zkusit upéct. A když jsem tak učinila, zmizel ještě teplý a slavil velký úspěch. Proto jsem ho přidala na seznam oblíbených receptů.

DSC_6260Asi by se dal upéct z jakéhokoliv chlebového těsta, prostým přidáním sýru. Tohle těsto má ale výhodu, že ho nemusíte hníst. Je řidší, proto samo krásně vykyne. Všechny ingredience stačí zamíchat dohromady a nechat stát na teplém místě. Ideální i pro ty, kteří se bojí kynutého těsta. Pak už se do těsta vmíchá jen sýr, přemístí se do chlebíčkové formy a počká, až zdvojnásobí svůj objem. Po upečení nikdo nepozná, že vám taková dobrota nedala skoro žádnou práci.DSC_6278Z této dávky se upečou 2 chleby. U nás velká část zmizí hned po upečení. Je tak dobrý, že ho můžete jíst jen tak, bez ničeho. Pokud by vám ale náhodou kus zbyl déle než 2 dny, můžete z něj připravit i jednoduché suchary. Prostě ho nakrájíte na tenké plátky, které naskládáte na plech vyložený pečícím papírem, potřete olivovým olejem a dáte sušit do trouby. Zkuste je nabídnout návštěvě k vínu a zaručuju vám, že zabodujete.DSC_8424

2 kusy

Ingredience:
 • 750 ml vlažné vody
 • 20 g droždí
 • 1 lžíce cukru
 • 1 lžíce mouky
 • 750 g hladké mouky – ½ celozrnné špaldové
 • 1 lžíce – 15 g soli
 • 1 lžíce jablečného octa (ocet se přidává do těst, aby je nadlehčil)
 • 1 lžíce olivového oleje
 • 200 – 400 g ementálu nebo čedaru – tučnějšího sýru (čím víc tím líp :-) )
 • černý sezam nebo jiná semínka na posypání – slunečnice, sezam, mák, dýně…

DSC_6267DSC_6271

Postup:
 1. Do vlažné vody přidáme rozdrobené droždí, cukr a lžíci mouky a necháme vzejít kvásek – na hladině se utvoří pěna.
 2. V míse promícháme obě mouky se solí. Do tekutiny přidáme ocet a olej a vsypeme všechnu mouku.
 3. Vymícháme hladké těsto buď v robotu míchacím nástavcem nebo v míse vařečkou. Jde to snadno, těsto je oproti kynutým těstům řidší, proto se nemusí hníst. Tím, že je tekutější, nakyne snadno a chleba je krásně nadýchaný.
 4. Necháme na teplém místě přikryté fólií cca 45 min. kynout, než zdvojnásobí objem.
 5. Mezitím si nakrájíme sýr na kostičky a vmícháme ho do vykynutého těsta.
 6. Těsto vlijeme do 2 chlebíčkových forem, vyložených papírem na pečení, přikryjeme potravinovou folií a necháme ho znovu vykynout, až bude skoro pod okraj formy. Posypeme semínky a dáme péct.
 7. Troubu předehřejeme na 250 oC a když chleby vložíme do trouby, teplotu snížíme na 190 oC. Pečeme cca 45 – 50 min. Když zní chleba na poklep dutě, je hotový.
 8. Když vkládáme chleby do trouby, na dno můžeme dát plech s troškou vody (asi sklenka), která se odpaří a udělá na chlebu lepší kůrku.

DSC_8472DSC_8487DSC_8532DSC_6617a

 

Print Friendly, PDF & Email
PDF / VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocketlucka

Pro Dobroty – Všechny důležité okamžiky, oslavy, setkávání s kamarády i všednodennosti se většinou odehrávají okolo stolu. Vše kolem jídla mě zajímá a baví, archiv a zároveň kuchařka pro mě, moje děti a pár přátel.

FACEBOOK LUCKA FACEBOOK PRO DOBROTY INSTAGRAM

Menu

Print Friendly, PDF & Email
">