menu
http://www.prodobroty.cz/wp-content/uploads/2020/09/DSC_4088-960x637_c.jpg

Zázvorovka


RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI

PDF | VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocket


Naše hitovka už víc jak 2 roky. Šťáva, kterou pijeme v létě studenou s ledem a v zimě horkou místo čaje jako prevenci proti všem bakteriím a virům (takže i proti mediálnímu covidímu).

Zázvor netřeba nijak dlouze představovat, zdomácněl v Čechách už dávno a kromě toho, že dodá pokrmům a nápojům štiplavost má i protizánětlivé a antibakteriální účinky. Citrony přidají vitamín C, a protože se šťáva nevaří, cukr slouží jako konzervant.DSC_4080Množství zázvoru i citrónů je orientační, záleží, kolik šťávy z nich vydolujete. Někdy může být zázvor více dřevnatý, citróny málo šťavnaté. Důležité je získat 1 litr tekutiny. Poměr, který mám vyzkoušený, pro výslednou chuť – dostatečně štiplavá a nakyslá, je 300 ml zázvorové šťávy a 700 ml citrónové. I tak je občas výsledná chuť jiná, protože ne každý zázvor i citron chutná stejně…zazvorovkaPokud máte dobrý odšťavňovač, výroba tohohle moku je snadná a závislost na něm zaručená. A ještě takový malý tip – šťávu někdy přidávám do dresinku na salát, nebo do jídla.

Ingredience:
  • 400 g kořene zázvoru
  • 1,5 kg citrónů
  • 1 kg cukru
Postup:
  1. Zázvor omyjeme, oloupeme a odšťavníme. Z tohoto množství, by mělo být 300 – 400 ml tekutiny.
  2. Z citrónů vymačkáme šťávu, mělo by ji být 700 ml.
  3. Obě šťávy, celkem 1 litr, nalijeme do hrnce, vsypeme 1 kg cukru, mícháme a zahříváme na cca 700C – poznáme podle toho, že se cukr rozpustí a z tekutiny se začne zvedat pára.
  4. Nalijeme do čistých lahví a na 5 min. obrátíme dnem vzhůru. Šťáva prošla naším domácím testem, kdy jsem ji neukládala ani v létě několik týdnů do lednice a nezkazila se, ani nezplesnivěla.

DSC_4096aDSC_4097DSC_4092DSC_4102

Print Friendly, PDF & Email
PDF / VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocketlucka

Pro Dobroty – Všechny důležité okamžiky, oslavy, setkávání s kamarády i všednodennosti se většinou odehrávají okolo stolu. Vše kolem jídla mě zajímá a baví, archiv a zároveň kuchařka pro mě, moje děti a pár přátel.

FACEBOOK LUCKA FACEBOOK PRO DOBROTY INSTAGRAM

Menu

Print Friendly, PDF & Email
">