Chlebíčková polévka
RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI
chlebaPDF | VYTISKNOUT RECEPT
Uložit recept na později v Pocket
Pokud jste na tom stejně jako já a občas se seknete v množství pečiva, které domu koupíte, pak vám zůstane i půl starého bochníku chleba. Možností, jak ho zpracovat, aby nezplesnivěl, je několik. Můžete ho nakrájet na krajíce a usušit pro králíky (pokud máte někoho, jako je můj strejda..) nebo nakrájet na kostičky a nakrmit labutě a kačeny. Další variantou jsou topinky.
Ty zdravé, opečené v topinkovači, k snídani dobrý, ale když máte na výběr čerstvý rohlík nebo buchtu…chleba v šuplíku zůstane. A ty smažené v oleji, které nejsou zrovna „hitem“ zdravé kuchyně, ale tatarák si bez nich neumím představit, konzumujeme jen občas. Pak přichází na řadu chlebíčková polévka od mojí babičky, kterou jsme v dětství mívali často a byla jednou z mých oblíbených.Babička byla úžasná kuchařka a hospodyně. Měla vystudovanou „rodinku“, čtyři děti, 8 vnoučat, králíky, slepice, zahradu a do svých 80 let vařila a pekla celé rodině. Měla jsem štěstí, že jsem k ní chodila na obědy celou základní školu. „Umění“ školní jídelny jsem tak mohla ochutnat až na střední. To byl šok…
Ale zpátky k polévce. Je jednoduchá a nepotřebujete nic, co byste neměli doma v lednici. A dochutit ji můžete podle svých chutí. Můžete přidat bylinky, česnek, opražená semínka…
6 porcí
Ingredience:
- ½ staršího bochníku chleba (může být samozřejmě i čerstvý)
- 1 l vody nebo zeleninového vývaru
- ½ l mléka
- 2 vejce, můžeme přidat i bílky navíc, pokud nám zbyly po pečení
- sůl, pepř (podle chuti oblíbené bylinky, česnek)
- muškátový oříšek
- šlehačka na zjemnění, nemusí být
- k servírování opražená slunečnicová semínka, petržel, jarní cibulka, pažitka apod. podle chuti
Postup:
- Chleba nakrájíme na plátky a střídku nalámeme na kousky do hrnce.
- Chleba zalijeme vodou, nebo vývarem a pokud máme čas, necháme chvíli (klidně hodinu) máčet, tím zkrátíme dobu varu.
- Chleba s vodou přivedeme k varu, ztlumíme a necháme pomalu bublat, až se chleba rozvaří. Doba varu záleží na předešlém namáčení (asi čtvrt až půl hodiny)
- Když je chleba rozvařený, přilijeme mléko, metličkou pořádně prošleháme a necháme provařit.
- Do vroucí polévky vmícháme vejce tak, aby nám utvořily menší kousky. My měli rádi, když babička míchala méně a na talíř se nám tak dostal větší kus žloutku nebo bílku.
- Nakonec polévku ochutíme solí, pepřem a strouhneme muškátového oříšku, popřípadě přidáme rozetřený česnek nebo oblíbené bylinky (já dávám pouze muškátový oříšek). Pokud by byla moc hustá, zředíme vodou nebo mlékem.
- Pro zjemnění chuti můžeme ještě přidat šlehačku, tím bude polévka jemnější a krémovější.
- Servírujeme posypané opraženými semínky nebo bylinkami.