Čočkové karboše
RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI
cibule • čočka • mrkevPDF | VYTISKNOUT RECEPT
Uložit recept na později v Pocket
Řekla bych, že čočka je v naší zemi stále opomíjená surovina. Přitom je zdravá, levná a výživná. Recept na karbanátky mám z malé knížečky Musíme trpět alergiemi? od německého doktora M.O.Brukera, která vyšla v roce 1990. Protože jsem se v té době zajímala o vliv jídla na zdraví a prožívala zrovna vegetariánské a makrobiotické období, každý nápaditý recept se hodil. A tady jich na závěr pár bylo.
Vlastně to pro mne byla nadlouho taková studna inspirace. Z receptů na saláty a zálivky i ranní kaše z namletého čerstvého zrna čerpám dodnes.
V té době tady ještě nebyly obchody se zdravou výživou, o kuskusu, bulguru, cizrně, různých druzích čočky i fazolí atd. se nám ani nezdálo. Takže recept na karbanátky z obyčejné čočky byl takové zjevení.
Karbanátky dělám opravdu celé roky, byla to zase skvělá možnost, jak dětem protlačit luštěniny, o které většinou nestály. Příprava je naprosto jednoduchá, jen je potřeba si ji načasovat, jako u všech luštěnin. Jeden den namočíte a druhý den vaříte. Teda pečete nebo smažíte….Do receptu jsem přidala oproti původní verzi pouze lněné semínko a olivový olej, protože karbanátky nesmažím, ale peču. Je to zdravější a navíc čas, který byste strávili u sporáku a pánvičky, můžete využít lépe. Plech šoupnete do trouby a mezitím si připravíte salát, omáčku, i všechno ostatní s čím budete karbanátky servírovat. Samozřejmě, že do těsta můžete přidat různé bylinky a koření podle chuti.
4 – 5 porcí
Ingredience:
- 250 g suché čočky, případně mungo fazole
- 1 velká cibule
- 2 mrkve
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce mletých lněných semínek nebo psylia
- 2 lžičky soli
- 2 lžíce olivového oleje
- Hrst hladkolisté petržele
- Pepř, koření podle chuti
Postup:
- Čočku přes noc namočíme v dostatečném množství studené vody.
- Druhý den nakrájíme cibuli a mrkev na menší kousky, nasekáme petržel, čočku slijeme a necháme okapat a společně nameleme na masovém strojku nebo nasekáme nožovým robotem na hrubší strukturu.
- Směs přendáme do větší misky, přidáme mletá lněná semínka nebo psylium, olivový olej, nasekanou petržel nebo bylinky podle chuti, pepř, sůl, promícháme a necháme chvíli odležet.
- Tvarujeme rukou kuličky, menší placičky, které obalujeme v celozrnné mouce a smažíme na dostatečném množství oleje.
- Nebo úplně nejjednodušeji: Plech vyložíme pečícím papírem, vezmeme tvořítko na servírování, lžící nandáme těsto, stlačíme do hladkého povrchu, cca 1,5 cm tloušťky. Takto vytvoříme cca 15 větších kusů. Pokud nemáte tvořítko, navlhčenou rukou vytvarujeme menší placičky, které pokládáme na plech těsně vedle sebe.
- Pečeme v troubě při teplotě 2000C cca 15 minut z jedné strany a 10 minut z druhé. Pokud se neudělá zespodu upečená kůrčička, placičky neobracejte, rozpadaly by se. Vždy zkusím jednu otočit, pokud začíná hnědnout, obrátím všechny.
- Podáváme se salátem, případně nějakou přílohou a omáčkou z jogurtu, majonézy, kysané smetany nebo pro veganskou verzi z nejogurtu. Výborné jsou také v tortile.