menu
https://www.prodobroty.cz/wp-content/uploads/2018/03/DSC_5201-960x637_c.jpg

Zázvorové pivo


RECEPTY SE STEJNÝMI INGREDIENCEMI

PDF | VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocket


U nás doma jsme závislí na zázvoru. Vím, že každá závislost je v důsledku špatná, ale téhle se zatím nehodlám vzdát…ta mírně štiplavá chuť je prostě neodolatelná. Zázvor v našich domácích zásobách nesmí nikdy chybět. Pokud není v nějakém jídle nebo dezertu, aspoň si uvaříme zázvorový čaj. A teď už taky zázvorové pivo.

DSC_5121Pivo, co vlastně není pivo a alkohol byste v něm jen těžko našli (na to kvasí moc krátkou dobu). Kdysi jsme ho ochutnali v Anglii a byla to láska na první napití. A protože ho u nás běžně v obchodech neseženete (prodává např.Marks & Spencer), rozhodla jsem se, že ho zkusím „uvařit“.DSC_5135Při výrobě jsem přišla na to, že:
1/je to super jednoduché, 2/chutná skvěle, 3/provoní celý byt ( 24 hodin kvasí v teple), 4/jedna dávka je málo. A taky, že nejhorší část přípravy je, když musíte vydržet 2 dny, než se chuť v lahvích usadí a teprve potom si sklenici lahodného štiplavého a perlivého nápoje můžete vychutnat. DSC_5143

Ingredience:
  • 40 g čerstvého zázvoru
  • ½  citronu
  • 200 g cukru
  • 2 l vody
  • 1 ½ lžičky kyseliny citronové
  • 10 g droždí
  • 1 lžička cukru

DSC_5160

Postup:
  1. Do nálevu dáváme i kůru z citronu, proto je nejlepší použít citron v bio kvalitě, není chemicky ošetřen. Nejdříve ho pořádně opláchneme. Pokud máme citron chemicky ošetřený, přelijeme ho vroucí vodou, vydrhneme kartáčkem a opláchneme. Potom škrabkou oloupeme pouze žlutou část kůry. Bílá část je hořká, ta by nám chuť piva zkazila. Škrabkou na brambory to jde lehce, tak jak potřebujeme.
  2. Zázvor oloupeme a nastrouháme nahrubo, nebo nakrájíme na špalíčky a potlučeme paličkou na maso, aby pustil šťávu.
  3. Do velké zavařovací sklenice nebo velké mísy vymačkáme šťávu z ½ citronu, přidáme zázvor, citronovou kůru, cukr, kyselinu citronovou a vše zalijeme 2 litry vroucí vody.
  4. Nálev necháme zchladnout do vlažna, než použijeme droždí. Horkou vodou bychom zničili kvašení.
  5. Z droždí a cukru utřeme pastu, kterou přidáme do nálevu a pořádně promícháme.
  6. Necháme kvasit nejméně 12 hodin v teple, lepší 24 hodin (připravila jsem směs ráno, nechala přes noc do druhého dne kvasit). Směs krásně voní a probublává, utvoří pěnu na povrchu.
  7. Druhý den sebereme případnou pěnu, vše přecedíme do džbánu nebo konvice a nalijeme trychtýřem do lahví. Víčka pevně zašroubujeme a uložíme na 48 hodin do lednice. Chuť se usadí a vylepší.
  8. Lahve je lépe použít plastové, protože nápoj je velmi živý, kvašení probíhá i v lednici a lahev se nafukuje. Pokud se roztáhne moc, je potřeba vzniklý tlak uvolnit pootočením uzávěru a opět lahev zavřít. U skleněné lahve tento tlak nepoznáme a mohla by prasknout.
  9. Pivo vydrží asi týden v lednici. Pro servírování ho přelijeme do džbánu nebo skleněné lahve.

DSC_5158DSC_5166DSC_5170DSC_5191

Print Friendly, PDF & Email
PDF / VYTISKNOUT RECEPT

Uložit recept na později v Pocket



lucka

Pro Dobroty – Všechny důležité okamžiky, oslavy, setkávání s kamarády i všednodennosti se většinou odehrávají okolo stolu. Vše kolem jídla mě zajímá a baví, archiv a zároveň kuchařka pro mě, moje děti a pár přátel.

FACEBOOK LUCKA FACEBOOK PRO DOBROTY INSTAGRAM

Menu

Print Friendly, PDF & Email
">